Skip to content

Prawda o firmach farmaceutycznych: w jaki sposób nas oszukują i co z tym zrobić ad

2 lata ago

373 words

Te zmiany, wraz z wprowadzeniem do gry przez Food and Drug Administration (FDA) w 1997 roku, które pozwoliły reklamom bezpośrednim konsumentom pominąć w swoich reklamach wszystkie oprócz najpoważniejszych skutków ubocznych, dodatkowo zwiększyły zyski. Ogólnym efektem była korupcja nie tylko nauki, ale także upowszechniania nauki. Angell dokumentuje, że w przeciwieństwie do tego, co twierdzą, duże firmy farmaceutyczne mają marny produkt w innowacyjnych badaniach. W rzeczywistości, na co zezwalają Bayh-Dole, firmy farmaceutyczne kupują odkrycia wychodzące z przedsiębiorstw zajmujących się podstawową nauką, w tym uniwersytety i agencje finansujące finansowane ze środków publicznych. Rzeczywiste koszty badań nad lekami przez firmy farmaceutyczne są znacznie niższe od często podawanych 800 milionów dolarów na nowy lek wprowadzony na rynek. Większość ich badań dotyczy mnie – narkotyki – nieoryginalne, odliczane od podatku (a przez to opłacane w publicznych podatkach), a w większości niepotrzebne, z wyjątkiem zysków korporacyjnych i premii dla kadry kierowniczej. Firmy Big Pharma to w gruncie rzeczy firmy produkcyjne i marketingowe.
Końcowy rozdział Angella, najmniej przekonywujący w fascynującej i wnikliwej książce, zawiera rozwiązania, wszystkie z nich przewidywalne (i prawdopodobnie nieosiągalne): kontroluj mnie za narkotyki, ponownie wzmocnij pozycję FDA, nadzoruj badania kliniczne firmy Big Pharma, unieważnij patent Długości i nadużycia, utrzymuj firmę Big Pharma z edukacji medycznej, spraw, aby sprawozdania finansowe firmy były przejrzyste (abyśmy mogli stwierdzić, czym naprawdę są koszty badań, w odróżnieniu od marketingu), i narzucać kontrolę cen lub wytyczne. To oczywiste, że problemy są tak powszechne, a korporacyjne macki tak splecione z naszym sposobem bycia, że trudno zobaczyć, co jeszcze polecić.
Ale może Angell ma rację. Musimy zmienić sposób, w jaki zarządzamy badaniami oraz rozwojem i dystrybucją nowych leków. Zagrożone są nie tylko zdrowie i opieka zdrowotna, ale także przedsiębiorstwo badawcze i reputacja uniwersytetów i rządów. Integralność badań naukowych jest zbyt ważna, aby pozostawać w niewidzialnej ręce rynku.
John Hoey, MD
Canadian Medical Association Journal, Ottawa, ON K1G 3Y6, Canada
john. [email protected] ca
Powołując się na artykuły (3)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: pleuroskopia, specjalizacje lekarskie warszawa, emg kielce ]
[przypisy: kardiowersja elektryczna, kiełki słonecznika, klasterowe bóle głowy ]

0 thoughts on “Prawda o firmach farmaceutycznych: w jaki sposób nas oszukują i co z tym zrobić ad”