Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra13/ftp/grundomat.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Atlas Komórek Krwi: funkcja i patologia – Jan Grundomat – Ortopeda
Skip to content

Atlas Komórek Krwi: funkcja i patologia

2 lata ago

578 words

Ten spektakularny atlas, najwspanialszy w swojej klasie, wyłonił się ze współpracy gwiezdnej grupy ekspertów, którzy umiejętnie utworzyli obfitość światła, elektronów i skanujących fotomikrografów, wraz z diagramami i tabelami, w wielki gobelin hematologii, jak rozumiemy. to dziś. Prowadzone przez Dorotheę Zucker-Franklin (z New York University) i Carlo Grossi (z Uniwersytetu w Genui), te znane na całym świecie autorytety stanowią niezaprzeczalny dowód – jeśli w ogóle potrzebny był dowód – że morfologia, biologia molekularna, genetyka i immunologia są cztery filary wspierające praktykę kliniczną i badania w dziedzinie hematologii. Praktycznie każda z prawie 1000 stron dwóch tomów (bez odniesień i indeksu) wyświetla co najmniej jedną fotomikrografię, diagram lub tabelę, a na niektórych stronach pojawiają się wszystkie trzy rodzaje elementów graficznych. Fotomikrografy spełniają najwyższe standardy sztuki drukowania zdjęć w kolorze lub czerni i bieli i zostały wyraźnie wybrane ze względu na ich wartość dydaktyczną. Rezultatem jest niezwykła uczta dla oczu i mózgu. Atlas of Blood Cells to jednak nie tylko książka z obrazkami. Oprócz setek zdjęć komórek krwi i szpiku, czytelnicy znajdą tutaj wspaniały 83-stronicowy rozdział rearanżacji chromosomowych w chorobach hematologicznych; wyświetlanie wzorców mikromacierzy DNA w różnych zaburzeniach nowotworowych; ilustracje wykorzystania reakcji łańcuchowej polimerazy do wykrywania minimalnej choroby resztkowej w przewlekłej białaczce szpikowej; przykłady analiz cytofluorometrycznych limfocytów prawidłowych i nowotworowych; oraz zwięzłe, informacyjne wyjaśnienia dotyczące struktury i funkcji ludzkiego wirusa niedoboru odporności, hematopoetycznych czynników wzrostu i mechanizmu przegrupowania genów immunoglobulin. Te przykłady, zaczerpnięte z wielu podobnych, są dowodem na to, że Atlas Krwinek to nie tylko przetworzona wersja poprzednich wydań.
W rzeczywistości ta edycja to obszerna rewizja poprzednika, który pojawił się 23 lata temu. Obejmuje wszystkie aspekty hematologii, dla których istotne są obrazy mikroskopowe; nie ma tu zbyt wiele informacji dotyczących leczenia lub układu krzepnięcia, chociaż istnieje obszerny rozdział dotyczący płytek i megakariocytów. Książka zaczyna się od hematopoezy w zarodku i kończy się hematopoetycznym przeszczepieniem komórek macierzystych. Każda linia komórek krwi traktowana jest systematycznie, najpierw ze szczegółową ekspozycją normalnej struktury i funkcji omawianej linii, a następnie z opartą na obrazie trasą chorób związanych z komórką. Erytrocyty, wszystkie odmiany granulowanych komórek, monocytów, makrofagów, komórek dendrytycznych i wszystkie klasy limfocytów pojawiają się rozdział po rozdziale. Na tych stronach czytelnicy znajdą praktycznie wszystkie ważne warianty komórek krwi, choroby z nich wynikające i pouczające demonstracje mechanizmów tych chorób. Na przykład cała strona w sekcji dotyczącej niedokrwistości złośliwej ilustruje nieprawidłowe wartości mitotyczne w megaloblastach i wyświetla żywy obraz, wytworzony techniką immunofluorescencyjną, przeciwciał przeciw komórkom okładzinowym żołądka w chorobie.
Nieuzasadnione jest oczekiwanie, że każda ważna ostatnia zaliczka otrzyma wzmiankę w dziele o tym zakresie (mimo że bibliografie zawierają odniesienia z roku 2001), ale nie ma to wielkiego znaczenia w kontekście wielkiej wizji hematologii książki Wartości produkcyjne są wspaniałe. Błyszczący papier jest ciężki, czcionka jest wyraźna, nagłówki sekcji dobrze się prezentują, układ figur i legend jest fachowo zrobiony, a rozmiar dwóch tomów umożliwia dokładne sprawdzenie gołym okiem wszystkich fotomikrografów.
Atlas Krwi jest triumfem stypendium, wyjątkowym przykładem rzemiosła medycznego wydawnictwa i dzieła sztuki. Z entuzjazmem polecam to.
Robert S. Schwartz, MD

[patrz też: profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii, pleuroskopia, niedrożność dwunastnicy ]
[patrz też: olx grójec, kaspofungina, kolano budowa ]

0 thoughts on “Atlas Komórek Krwi: funkcja i patologia”